Елена Рахмангулова

Помогите правильно перевести, пожалуйста)))))

You will kindly close the door, said Holmes. Now, Bannister, will you please tell us the truth about yesterday's incident?
The man turned white to the roots of his hair.
I have told you everything, sir.
Nothing to add?
Nothing at all, sir.
Well, then, I must make some suggestions to you. When you sat down on that chair yesterday, did you do so in order to conceal some object which would have shown who had been in the room?
Bannister’s face was ghastly.
No, sir, certainly not
It is only a suggestion, said Holmes, suavely. I frankly admit that I am unable to prove it but it seems probable enough, since the moment that Mr. Soames's back was turned you released the man who was hiding in that bedroom.
Bannister licked his dry lips.
There was no man, sir.
Ah, that's a pity, Bannister. Up to now you may have spoken the truth, but now I know that you have lied.

Дмитрий Елаков

Будьте добры закрыть дверь, сказал Холмс. Теперь, Баннистер, то, пожалуйста, скажите нам правду о вчерашнем инциденте?
Мужчина повернулся белого до корней волос.
Я рассказал вам все, сэр.
Добавить нечего?
Вообще ничего нет, сэр.
Ну, тогда, я должен сделать некоторые предложения для вас. Когда вы сели на стул вчера, ты сделал это для того, чтобы скрыть какой-то предмет который показал бы, кто был в комнате?
Лицо Баннистер был ужасен.
Нет, сэр, конечно, не
Это только предложение, говорит Холмс, учтиво. Откровенно говоря, я признаю, что я не в состоянии доказать это, но кажется слишком вероятно, с того момента, что еще г-н Сомс был превращен вы выпустили человека, который прятался в этой спальне.
Баннистер облизнул пересохшие губы.
Там не было ни одного человека, сэр.
Ах, как жаль, Баннистер. До сих пор вы, возможно, говорит правду, но теперь я знаю, что ты солгал
Помог? хД