Илья Королев

Возможно ли вернуть уч. запись на ebay

When you win an item in an auction-style listing or use the Buy It Now option, you have an obligation to pay the seller for the item. We see that you haven't paid for several items that you've purchased. Items that haven't been paid for cost eBay sellers time and money. You should only bid or click the "Buy It Now" button if you're completely comfortable buying the item at your maximum bid amount or the Buy It Now price.

Your account is over the limit for unpaid items, and you won't be able to buy items or place bids for the next 7 days. This limit will be automatically lifted after 7 days have passed.

Please contact your sellers to make payment arrangements. You're still able to pay for items you already won in auction-style listings or purchased through Buy It Now. You can find these items in the "Purchase History" section in My eBay. If you placed a bid on a listing that hasn't ended, and you win the item, you'll be able to pay for that item.

This restriction only affects buying. You can continue to sell as normal.

You'll need to contact us directly because sellers can't remove unpaid items from your account.

For other questions, please click "Customer Support" at the top of most eBay pages.

Thanks,

eBay

неделя прошла уже, а так и не разблокировали, что делать? ? так же у меня скоро должны прийти заказанные товары месяц назад, придут ли они в связи с блокировкой уч. записи

Gusserus

Пиши в службу поддержки. А товары, если были отправлены до блокировки и после получения платежа, придут.

Михаил

На оплату нам (покупателям) дается по умолчанию 3 дня. Но можно написать продавцу, предупредить его о задержке и срок без проблем увеличится до недели.

Если ты лот купил (а) /выиграл (а) (иногда даже просто положил (а) в Корзину) , но оплачивать не хочешь - пиши продавцу, валяйся в ногах, проси отменить сделку. Он делать этого не обязан. Если не отменит сделку, то через неделю против тебя откроют спор, если и тогда оплаты не будет - получишь страйк. 3 страйка = бан (иногда с блокировкой аккаунта на Paypal). Согласно принтым тобою при регистрации на Ebay правилам неоплата приобретенного товара - серьёзное нарушение.

Дм
Дмитрий

Ждать надо, они вернут