Наталия Килина

Помогите с англ. Все ли правильно?

1) I think summer is the best season, because it is a time of holidays.
2) We can swim in the sea and sunbathing
3) Every year my parents and I go to the sea,
4) I like to rest with my cousin.
5) We have a many games.
6)We can swim on the warm water,walk on the wet sand and play volleyball on the beach.
7)My mother helps me to learn to swim
8)In the afternoon we have a rest near the pool,because the sun is shining stronger.
9)In the evening we like to sit on the bench and watch the sea/
10)i It was a wonderful time

Дима Пирский

Правильно. Только в 10 пункте перед It поставила маленькую I

Анна Туралина

2. have sunbathing
5. Артикль лишний.
6. swim in the warm water

Роман Поздняков

swim in the sea and sunbathing - плавать в загаре?
I like to rest with my cousin. - rest - это только если каждый день, после вахты у мартена.
We have a many games. - у нас есть одна много игр.
swim on the warm water - плавать на воде.