Чукалин Юрий

помогайте друзья!снова английский!как правильно читается текст!кому не сложно,напишите плииииз

I have a lot of Hobbies because there are many interesting things to deal with them. Unfortunately I have little free time, because I am a student. So I have to study a lot. I wonder many things: reading books, listening to music,watching movies, playing tennis with my friends. But my favorite hobby solve crosswords. This is not only interesting but also very cognitive. When you solve the puzzle, you will know and are learning a lot of different facts. Because in riddles have questions about famous people, places, countries, scientific achievements, and so forth . You also тренируешь your brain. Crossword puzzles are published in Newspapers and magazines, There are specialized Newspapers that contain only crosswords. Sometimes I try to build up their own riddle, and I can say that it is not less interesting. All members of our family like to solve Crossword puzzles, and we are very common.

Ве
Вера

Не согласна абсолютно с ответов Елены.
Кидайте текст на почту, я вам напишу как правильно.

Тигран Пртавян

ай хэв э лот оф хоббис бекос зеа а мэни интерестин сингс ту диал виз зем . унфотунэли ай хев литтл фри тайм, бекос ай эм э стьюдент. соу ай хэв ту стьюди э лот. ай вундеа мэни сингс : ридин букс, лисенин ту мьюзик, вотчин мувис, плэин тэннис виз май фрэндс. бат май фэйворит хоюбби солв кроссвордс. зис ис нот онли интерестин бат олсо вери когтайтив. вен ю солв зе паззл ю вилл нов энд а лёнин э лот оф дифферент фактс. а дальше мне лень :3 я вредная