Юлиньк@ Лиханова

Как в латинском обозначаются склонения?

Мне нужно около слов написать - 2 скл, 4 скл, 3 скл.

Как это записывается на латыне?

Павел Мальков

Decl. 2, decl. 4, decl. 3.

Для справки:

Declinationes nominum sunt (m., f., n. = genera):

1. Declinatio prima | Declinatio I (1) | ā-declinatio : puella (f.), villa (f.), nauta (m.)

2. Declinatio secunda | Declinatio II (2) | ŏ-declinatio : fluvius (m.), puer (m.), ager (m.), templum (n.)

3. Declinatio tertia | Declinatio III (3):

a) declinatio consonantica: rex (m.), consul (m.), miles (m.), homo (m.)
b) declinatio vocalica | ĭ-declinatio: mare (n.), animal (n.), exemplar (n.)
c) declinatio mixta: pars (f.), vulpes (f.), civis (m., f.)

4. Declinatio quarta | Declinatio IV (4) | ŭ-declinatio : portus (m.), fructus (m.), domus (f.), manus (f.), cornu (n.)

5. Declinatio quinta | Declinatio V (5) | ē-declinatio : spes (f.), res (f.)