Александр Козлов

Здравствуйте! Можно попросить помощи по первому предложению? В пятом просто проверьте пожалуйста.

III.Найдите в предложениях все глаголы и определите их временную форму и залог
1.The basic goals of botany are to explain how plants are structured, why they function the way they do, and what the evolutionary relationships are between them.
are to – the Active Voice, modal verb
are structured – the Passive Voice, Present Simple
function
do
are – the Active Voice, Present Simple
5.Plants absorb many kinds of ions and absorption of ions is not necessarily followed by their utilization
Absorb – the Active Voice, Present Simple
is not followed – the Passive Voice, Present Simple

Никитос

function, do - both Present Simple, Active Voice