Наталья Бубнова

Просьба к знатокам английского))

Если вас не затруднит ответьте пожалуйста, нужно ответить да или нет и объяснить почему 2 предложения.
1.The best professors deliver the most interesting lectures.
2.It is more fun to live in a dormitory or a student hostel than to rent an apartment.
3.Professors and teaching instructors always know more than students.

На высказывание нужно ответить согласен или нет и почему

Дано высказывание на него нужно ответить согласен с ним или нет, и обосновать свою точку зрения

Al
Almaz

не понятно задание!

Сергей Боровый

задание не понятно

Дмитрий Чиховский

1. Yes, they do, because professors know a lot of interesting things and can show many experiments.
2. Yes, it is, To live among students is really fun.
3. Of cause. Students only learn some subjects, but professjrs and instractors all sudjects have known yet.