Санек Соколов

прошу, помогите с английским! всего 4 предложения!

Помогите поставить в нужном времени глаголы, данные в скобках!! !
1. The brain(располагаться) in the cranial cavity
2.The left and then heart chambеr (разделяться) by the septum.
3. Many books on medicine ( издаваться) last year
4. The left lung (делиться) into two lobe.

Наталия Галкина

1. The brain is located in the cranial cavity.
2. The left and the right heart chambеrs are separated by the septum.
3. Many books on medicine were published last year.
4. The left lung is divided into two lobes.

Таня

1-is located...расположен2-divide...разделить3- published..Перевод (Много книг по медицине, опубликованных в прошлом году) правильно или нет, не знаю.. 4-divided-делятся