Мария Починкина

Помогите с Английским. НУЖНО ПОСТАВИТЬ ПРЕДЛОЖЕНИЯ В ОТРИЦ. И ВОП. ФОРМЫ

Нужно поставить каждое предложение в отрицательную форму и в вопросительную форму. 1.) My mother works. 2.) Her friend is a doctor. 3.) They go for a walk every day. 4.) You lived in a big house. 5.) We are from Russia. ЗАРАНЕЕ СПАСИБО!!!

Karisha Akopyan

1.) My mother works. My mother does not work. Does my mother work?
2.) Her friend is a doctor.Her friend is not a doctor. Is her friend a doctor?
3.) They go for a walk every day.They do not go for a walk every day. Do they go for a walk every day?
4.) You lived in a big house. You did not live in a big house. Did you live in a big house?
5.) We are from Russia. We are not from Russia. Are we from Russia?