Георгий Асанбаев

Помогите, пожалуйста, подставить слова в 4 предложения на английском языке.

Ex.4. Fill in the gaps with the following words;

Granted, convenience, monetary, commodity, money, direct,, valuation.

3.If a ------is generally acceptable in exchanging for goods and services, it is------
4. Such exchanges are taken for ----------
5.The --------of goods for goods would raise all sorts of problems regarding -------
6. It is a great-----to hold wealth in the form of money.

В первом предложении: If a ----------is generally

Юля Хан

3. If money is generally acceptable in exchanging for goods and services, it is convenient.
4. Such exchanges are taken for granted.
5. The exchange of goods for goods would raise all sorts of problems regarding valuation.
6. It is a great convenience to hold wealth in the form of money.