Dan1 Ar

Помогите решить задание! ребенок 4 класс, а задания как ЕГЭ!

Подберите одно слово, подходящее ко всем четырем предложениям. Форма слова во всех контекстах одинаковая.

1.
Russian tea (zavarka) is brewed … and is traditionally served in a samovar urn.

Wasabi is a Japanese horseradish that has a … odor and taste.

Cuban cuisine has … Spanish and African influences.

What foods make you feel … and healthy?
2)
Science can help us make smart choices when it … to choosing a healthy weight-loss plan.

The human body … in diverse shapes and sizes.

This dish uses the colors of the flag of Italy, where it … from.

Cooking for the freezer also … in handy.
2)

Саша

В первом случае слово hot.
Во втором случае слово comes.