Елизавета Яковлева

Помогите пожалуйста разобраться с заданием по английскому языку.

Укажите подлежащее, подчеркнув его одной чертой, а сказуемое двумя.
1. Academican Vavilon, an outsanding botanist, developed his work and talent to the problem of immunity of plants.
2. Rain, hail, and snow are various formus of preclipitation.

3. Drainage in agriculture is method of impoving of the soil.

Кристина Гудинова

Подлежащие: Academican Vavilon,botanist,Rain, hail, snow,Drainage
Сказуемые: developed,is method