Жора

Помогите пожалуйста с заданием по английскому языку

Reprt the statements
1.Dolly said,''We have already bought the tickets to the gallery''.
2.Olga said,''Where did your sister go yesterday?''.
3.Bob said,''Will you wait for me,Sam?''.
4.The woman said,''You can't leave your bikes here,boys''.
5.Mark said,''Do you know the name of that girl,Den?''.

Олька Коряпина

1. Dolly said that they had already bought the tickets to the gallery;
2. Olga asked where his (her) sister had gone the day before;
3. Bob asked if he would wait for him;
4. The woman said that they could'n leave their bikes there;
5. Mark asked if he (she) knew the name of that girl.

Вроде так, если не забыл школьные знания)))
UPD: Поправил ошибочки

Татьяна

Нужно преобразовать в косвенную речь? Делай и присылай мне на почту, проверить смогу завтра.

Оксана Иванова

1)Dolly said that they had already bought the tickets to the gallery

2)Olga asked where your sister had gone that day?"

3)Bob asked Sam if he would wait for him

4)The woman told the boys that they couldn't leave their bikes there

5)Mark asked Den if he knew the name of that girl?"

6)The shop assistant told me that she would bring another pair of shoes for me