Александр Андреев

Английский язык. Помогите пожалуйста задание небольшое

Заполни пропуски
see - ____________________ - went___________________ - had_____________________ - say______________________ - fly______________________ - put_____________________ - take__________________ - gave____________________

Прочитай глаголы. Выбери неправельные глаголы и запиши их во второй форме
Пример: meet-met
meeet,post,take,be,fall,see,do,visit,wash,say,work,ask,answer,go,wash,give,enjoy,live,fly,have,open,sit.

Анет А

see - saw, go - went, have - had
say - said, fly - flew, put - put
take - took, give - gave

meet - met, take - taken, be - been, fall - fallen, see - seen, do - done, say - said, go - gone, fly - flown, have - had, sit - sat