Денис Петроченков

Переведите пожалуйста текст

Moscow University Celebrates 250th Anniversary

The Moscow State
University celebrates its
250th anniversary. The main festivities scheduled included the grand opening of
the new Fundamental Library, the traditional public drinking of mead, and
fireworks. The university had also been holding a series of conferences and
founded the MSU International Alumni Association. And in honor of the
anniversary, the MSU satellite was launched from Plesetsk cosmodrome on Jan,
20.

The Moscow State
University is the largest educational
institution and one of the major research centers in Russia. Founded in 1755 by the
decree of Russian Empress Elizabeth, the university originally had three
faculties: Law, Philosophy and Medicine. The university's curator and first
president Count

Shuvalov chose Jan, 25
to present the decree to the Empress for signing, as it fell on the feast of Saint
Tatiana, his mother's name day. In 1940 the university was named after Mikhail
Lomonosov, the illustrious Russian scientist, who, together with Shuvalov stood
behind the university's foundation and became one of its first professors.

Presently, MSU structure
encompasses 29 faculties, 15 research institutes, 4 museums, over 350
departments, the Scholar's Park, the Botanical Garden, a science library, a
publishing house, a printing-plant, and other facilities.

The tradition to
celebrate the university's birthday on St. Tatiana's Day, lost during the Soviet
time, was resurrected in 1992 quickly gaining popularity and never failing to
attract thousands of students.

Алла

Московский университет празднует 250-летие Московский государственный Университет празднует свое 250-летие. Во время главного торжества состоится открытие Фундаментальной библиотеки, Традиционное распитие медовухи и фейерверки. Так же в университете проходит серия конференций и открытие Международной ассоциации Выпускников МГУ [?] В честь юбилея 20-ого января будет запущен спутник МГУ на Плесецком космодроме. Московский государственный Университет является крупнейшим образовательным учреждением и одним из крупнейших исследовательских центров в России. Был основан в 1755 году по указу Императрицы Елизаветы. Изначально в нем было всего три факультета: Правовой, философский и медицинский. Первый Куратор университета и первый президент граф Шувалов подал Декрет о создании университета, который был подписан императрицей Елизаветой Петровной 25 января 1755 года в день памяти святой мученицы Татианы и в день именин матери Ивана Шувалова. В 1940 году университет был назван в честь Михаила Ломоносова, прославленного русского ученого, который вместе с Шуваловым стоял за основу университета и стал одним из его первых профессоров. В настоящее время в структуру МГУ входят: 29 факультетов, 15 научно-исследовательских институтов, 4 музея, более 350 отделений, Научный парк, Ботанический сад, Научная библиотека, Собственное издательство, и др. Традиция праздновать день рождения университета в Татьянин день прекратилась в Совецкое время, но была возрождена в 92-ом году и сейчас быстро набирает популярность, и еще никогда прежде не привлекала так много студентов КОНЕЦ