Наталья Снеткова

помогите пожалуйста, решите, мне очень надо:)

6. Open the brackets, use verbs in Present
Continuous or in Present Simple.

1. I (to read) books
in the evening. 2. I (not to read) books in the morning. 3. I (to
write) an exer­cise now. 4. I (not to write) a
letter now. 5. They (to play) in the yard now. 6. They
(not to play) in the street now. 7. They (to play) in
the room now? 8. He (to help) his mother every day. 9. He (to
help) his mother every day? 10. He (not to help)
his mother every day. 11. You (to go) to
school on Sunday? 12. My friend (not to like) to play foot­ball.
13.1 (not to read) now. 14. He (to
sleep) now? 15.We (not to go) to the country in winter. 16.My
sister (to eat) sweets every day. 17. She (not to eat)
sweets now. 18. They (to do) their home­work in the
afternoon. 19. They (not to go) for a walk in the
evening. 20. My father (not to work) on Sunday. 21. He (to
work) every day.

7. Open the brackets, use verbs
in one of these tenses: Present
Continuous, Present Simple, Past Simple или Future Simple.

1. He (to spend) last summer in the
country. 2. He (not to spend) last
summer in the country. 3. He (to spend) last summer in the country? 4.
Where he (to spend) last summer? 5. She (to help) mother yesterday. 6.
She (not to help) moth­er yesterday. 7. She (to help) mother yesterday? 8. How
she (to help) mother yesterday? 9. Kate (to cook) dinner every day. 10. Kate
(to cook) dinner tomorrow. 11. Kate (to cook) dinner now. 12. Kate (to cook)
dinner yesterday. 13. I (not to eat) ice-cream every day. 14. I (not to eat)
ice-cream now, 15. I (not to eat) ice-cream tomorrow. 16. I (not to eat)
ice-cream yesterday. 17. You (to go) to school every day? 18. You (to go) to
school now? 19. You| (to go) to the south next summer? 20. You (to go) abroad
last summer? 21. What your brother (to do) every day? 22. What your brother (to
do) now? 23. What your brother (to do) tomorrow? 24. What
your brother (to do) yesterday?

Николай Охрименко

Откройте скобки, используйте глаголы в настоящее
Непрерывный или в современном просто.
1 . I ( читать ) книги
в вечернее время. 2 . I ( не читать ) книги в первой половине дня . 3 . Я ( в
написать ) в физической нагрузке сейчас . 4 . Я ( не писать )
Письмо сейчас . 5 . Они ( играть ) во дворе сейчас . 6 . они
( не играть ) на улице сейчас . 7 . Они ( играть ) в
Теперь в комнате? 8 . Он ( чтобы помочь ) его мать каждый день. 9 . Он ( в
помочь ) его мать каждый день? 10 . Он ( не помочь )
его мать каждый день. 11 . Вы ( идти ) , чтобы
Школа в воскресенье? 12 . Мой друг ( не нравится ), чтобы играть Foot-Ball .
13.1 ( не читать ) сейчас . 14 . Он ( в
спать ) сейчас? 15.We ( не идти ) в страну в зимний период. 16.My
сестра ( съесть ) Сладости каждый день. 17 . Она ( не есть )
сладости сейчас. 18 . Они ( делать ) их дом - работа в
днем . 19. Они ( не идти ) на прогулку в
вечер. 20 . Мой отец ( не работать ) в воскресенье . 21 . Он ( в
работать ) каждый день.

7 . Откройте скобки, используйте глаголы
в одном из этих времен : настоящее
Непрерывная, настоящее Простой, Past Simple или будущее Простой .
1 . Он ( провести ) летом прошлого года в
страна . 2 . Он ( чтобы не тратить ) в прошлом
лето в стране . 3 . Он ( провести ) летом прошлого года в стране? 4 .
Где он ( провести ) летом прошлого года? 5 . Она ( чтобы помочь ) мать вчера. 6 .
Она ( не помочь ) моли -эр вчера. 7 . Она ( чтобы помочь ) мать вчера? 8 . как
она ( чтобы помочь ) мать вчера? 9 . Кейт ( готовить ) ужин каждый день. 10 . Кейт
( готовить ) завтра ужин . 11 . Кейт ( готовить ) ужин сейчас . 12 . Кейт ( готовить )
ужин вчера. 13 . Я ( не есть ) мороженое каждый день. 14 . Я ( не есть )
мороженое сейчас, 15 . Я ( не есть ) завтра мороженое . 16 . Я ( не есть )
мороженое вчера. 17 . Вы ( идти ) в школу каждый день? 18 . Вы ( идти ) , чтобы
Школа сейчас? 19. Вы | ( идти ) на юго следующего лета? 20 . Вы ( идти ) за рубежом
летом прошлого года? 21 . Что ваш брат ( делать ) каждый день? 22 . Что ваш брат ( в
сделать ) сейчас? 23 . Что ваш брат ( делать ) завтра? 24 . что
ваш брат ( делать ) вчера?