Вера

Помогите перевести два отрывка, с анг. на русс. Благодарю!

The British like their privacy, so not all topics are safe for small talk. Avoid asking people about their age, religion, politics, marital status, weight or how much they earn. Instead, acceptable small talk topics are family, films, television, sport, studies, food, hobbies and of course, the weather!

When you visit people at home, make sure you are on time. It’s also nice to take a gift for your hosts, such as a bottle of wine, a bunch of flowers or a box of chocolates. A British person might say come and see me soon or drop in anytime. However, you must always phone before you visit someone.

Айка Айкоша

Англичане любят свою частную жизнь (более точно:
неприкосновенность личной жизни) , поэтому не все темы
для лёгкой беседы пригодны (букв: безопасны) . Избегайте
вопросов о возрасте, религии, политике, семейном статусе,
весе и доходах. Вместо этого, допустимые темы - семья,
кинофильмы, спорт, учёба, питание, хобби и, конечно, погода!

Когда вы посещаете кого-нибудь дома, обязательно приходите
вовремя. Также очень мило принести хозяевам подарок, например,
бутылку вина, букет цветов или коробку конфет. Англичанин может
сказать "заходи ко мне в гости - скоро или когда захочешь". Но
вы должны обязательно предварительно позвонить по телефону.