Ан
Анастасия

подчеркните в каждом из них модальный глагол или его эквивалент. Переведите предложения на русский язык.

1. One should be very attentive while choosing samples for the experiment.

2. We can find all types of climate on the territory of this country.

3. You are to come in time in order not to be late for the train.

4. The farmers have to use advanced methods in sheep breeding.

5. Agricultural production may increase in the nearest future.

6. These goods were to be exported abroad.

8. They must lower prices on their produce.

8. The farmers could sell a large number of sheep.

Ки
Кирилл

1.should
2 can
3 are to
4 have to
5 may
6 were to
7 must
8 could