Ирина Лазарева

Помогите поставить вопросы к предложениям (английский)

Я не то, что вопросы не смог поставить, я даже не понял - 1 вопрос надо ставить к предложению или несколько (на каждый выделенный фрагмент) . Буду сильно признателен за помощь с этим заданием.

Поставьте вопросы к выделенным частям этих предложений (письменно) .
1) The farm production has fallen sharply for the last quarter of the twentieth century.
2) George Ducks and myself have been good business partners for a long time. We can give you a two per cent discount off the value of the contract.
3) The Committee of the Executive Managers and the Accounting Department both studied the quotation carefully.
4) If you desire to buy a new house somewhere in Oxfordshire, you should give up all unnecessary expenses.
5) When she was reading a new employment contract, she found it necessary to insist on the increase of her perspective wages.
6) It is noteworthy that very few economic models help economists to analyze economic problems.

Илья Соловьев

1What has hallen sharply?When (What time) has the farm production fallen sharply?
2 Who has been good business partners? How long have Gerge Ducks and myself been good business partners?

3 Who can we give you a two per cent discount?What discount off the value of the contract can we give you?

и тд