Сергей Гукин

помогите надо поставить английские предложения в альтернативный вопрос и общий P.S. предложения в пояснении.

1) Father plays guitar.2) We are cocking soup.3) She was doing home task.

Сергей

Общий вопрос:

1. Does your father play the guitar?
(перед словом "father" необходимо поставить possessive adjective (your/his/her/their/our), а также перед музыкальными инструментами, когда говорим, что мы или кто-то на них играет, всегда ставится определенный артикль "the")
2. Are we cooking soup?
3. Was she doing her homework? (лучше сказать "homework" вместо "home task", а также поставить possessive adjective "her" перед "homework")

Альтернативный вопрос:

1. Does your father play the guitar or the violin?
2. Are we cooking soup or spaghetti?
3. Was she doing homework or playing video games?

Se
Sergey

1) Father plays guitar. Does father play guitar or piano? Does father play guitar?
2) We are cooking soup. Are we cocking soup or fried potatoes? Are we cocking soup?
3) She was doing home task. Was she doing home task or reeding new book? etc/

Johnny

Альтернативные:
Does father or mother play the guitar?
Are we coocking or eating soup?
Was she or he doing hometask?
Общие:
Does father play the guitar?
Are we coocking soap?
Was she doing hometask?
Как-то так:)