Ксюша Корнеева

Кто из Queen умер, а кто жив? ...

Ирина Лагутина

Умер только Фредди Меркюри, остальные живы

Толкователь Снов

Freddie Mercury ((

Band members
Current members
Brian May – lead guitar, keyboards, piano, vocals (1970–present)
Roger Taylor – drums, rhythm guitar, percussion, vocals, tambourine (1970–present)
Former members
Freddie Mercury – lead vocals, piano, rhythm guitar, tambourine (1970–1991; his death)
John Deacon – bass guitar, rhythm guitar, keyboard, backing vocals, triangle (1971–1997)
Touring members
Morgan Fisher – keyboards, piano (1982)Fred Mandel – keyboards, piano (1982)
Spike Edney – keyboards, piano, rhythm guitar, backing vocals (1984–present)
Early members
Mike Grose – bass (1970)
Barry Mitchell – bass (1970–1971)
Doug Ewood Bogie – bass (1971)

http://en.wikipedia.org/wiki/Queen_(band)#Band_members