Олька Коряпина

Помогите мне с английским прошу пожалуйста

Задание 4. Переведите предложения на русский язык, обращая внимание на употребление Participle I или Participle II.

1. Being well prepared, he passed his exams successfully. 2. I like birds singing in the morning. 3. While writing a composition, he made some mistakes. 4. When speaking at the meeting yesterday, I forgot about this fact. 5. The questions discussed at the meeting were very important.

Задание 5. Замените придаточные предложения причастными оборотами.

Model: When you answer the questions, mind your grammar.

When answering the questions, mind your grammar.

1. Though he was invited, he did not come to the party. 2. When we discussed this book, we found out many interesting things. 3. As I was very busy, I could not help him. 4. Be careful, when you are crossing the street. 5. When you are leaving the room, do not forget to switch off the light.

Ольга Архипова

Задание 4.1. Будучи хорошо подготовленным, он успешно сдал экзамены. 2. Мне нравятся птицы, поющие по утрам. 3. Во время написания сочинения он сделал несколько ошибок. 4. Выступая на заседании вчера, я забыл об этом факте. 5. Рассмотренные на заседании вопросы были очень важны.

Елена Бокова(Гришина)

вместо when лучше while.