Dmitry Pavlov

Задать 5 типов вопросов к предложению (англ)

Задать 5 типов вопросов к предложению: Seattle was once famous for producing Boeing aircraft, but is now better known as the home of Microsoft.

Евгения Ермолаева

1) Was Seattle once famous for producing Boeing aircraft?
2) Was Seattle or Detroit once famous for producing Boeing aircraft?
3) Seattle is now better known as the home of Microsoft, isn't it?
4) What was Seattle once famous for? When was Seattle famous for producing Boeing aircraft?
5) What is now better known as the home of Microsoft?