Ольга Маренкова

Пожалуйста, кто очень хорошо знает английский, помогите!!

Find among the following words verbs in: Past Indefinite Tense
(active and passive); Present Indefinite Tense (active and passive);
Present Continuous Tense; Future Indefinete Tense; Future-in-the-past.

Are reading, decided, is observed, looks, are pulished, am right,
determines, should take, asked, did, shall be back, gave will devide,
consists of, is situated, will be ready, study, sould come, am leaving,
comes, am soorry, are doing, were done, will maintain, are looking, is
happening.

Уже не надо. Извините.

Алина Ярцева

Past Indefinite Tense
(active and passive) - decided, are pulished, asked, did

Present Indefinite Tense (active and passive) - is observed, looks, am right, determines, study, comes, am soorry

Present Continuous Tense - Are reading, am leaving, are doing, are looking, is
happening. is situated

Future Indefinete Tense - will maintain, gave will devide, will be ready

Future-in-the-past.- should take, sould com, shall be back,