Оля

нужно задать вопросы к предложениям. Объясните, пожалуйста, как их надо задавать .Ничего не могу понять (

1 . No axioms can allow us to deduce the dimensions of the solar system.( общий вопрос)

2. Those dimensions were obtained by observations and measurements.(Вопрос к Those dimensions)

3. We still use the idea of these fractions in dividing our hour into 60 minutes.(Вопрос к the idea of these fractions)

4. There is no magic about powers of ten. (Общий вопрос)

Константин Удаков

1. Can axioms allow us to deduce the dimensions of the solar system?
2. How those dimensions were obtained?
3 Is the idea of these fractions still in use?
4 Is there something magical about powers of ten?