Елена Басманова

Can you advice me book who can help me understand ENGLISH LANGUAGE!! I think my level english Normal(near 1500 words).

Натуська

..a book that can help ...-any book in English and English -Russian Dictionary .

Дмитрий Черненко

Такого уровня, как Normal в изучении языков нет. Есть beginner, elementary, pre-intermediate, intermediate, и т. д. Судя по всему, у вас elementary. До фильмов еще далеко...

Алексей Марин

... book THAT can halp me...

Di
Diana

Oh, no!
Do not flatter yourself with the hope that your level is good. Sorry.
Have you ever heard about auxiliary verbs? About articles?
You don't even know that the meaning of the word "who" is "кто".