Павел Горбелев

Помогите, пожалуйста! Все, кто хорошо знает английский, проверьте на наличие ошибок шаблон личного письма!)

Dear...,
I was so happy to get your letter! I can't wait to meet you in July! I'm sorry I haven't answered earlier, because I was really busy with my school.
You asked me to tell you about...
By the way ...
Unfortunately, I'd better go now as I've got loads of homework to do. Take care and keep in touch!
All the best,
German

Aizada Darieva

Dear...,
I was so happy to get your letter! I AM LOOKING FORWARD TO MEETING you
in July! I'm sorry I haven't answered LATELY, because I HAVE BEEN really busy
with my school.
You asked me to tell you about...
By the way, ..
Unfortunately, I'd better go now as I've got A LOT OF of homework to do. Take care and keep in touch!
All the best,
German

Алексей Гурей

Ну, я б сказал, что все, на самом деле, очень даже ОК (для неформального письма) . В т. ч. поправки предудыщего пользователя считаю unnecessary.
У меня только 2 момента:
1) вместо answer лучше использовать reply, это как-то более приемлемо для писем.
2) "I'd better go now as I've got loads of homework to do." - как-то странно это для письма звучит. В чате такое можно написать, но в письме - брр. Ты можешь написать письмо завтра, послезавтра, но заканчиваешь его сегодня из-за обилия д. з. ? Нонсенс.
Лучше что-то вроде "Anyway, I was glad to hear from you." ну и потом уже про тэйк кэйр.