Ислам

Вставьте в пропуски : вилл, вон'т или сшелл - по английски Щас в дополнение вопроса напишу !

1. Jimmy be careful The cooker is very hot. You ...Burn your hand.
2.I... call you every day while I am on holiday.

3.I am very thirsty! I ...bring you a glass of water.

4.I want to tell you a secret. OK, L promise I ...tell anyone.

Школа №112 Санкт-Петербург.

)))

Зина Шестак

1. Jimmy be careful. The cooker is very hot. You will burn your hand.
2.I shall call you every day while I am on holiday.
3.I am very thirsty! I shall bring you a glass of water.
4.I want to tell you a secret. OK, I promise I shall not tell anyone.

Shall как вспомогательный глагол Future Simple уже практически не употребляется.
Употребляется will во всех лицах.
Где вас такому учат????)))