Илья С

Те кто знает Английский, помогите перевести несколько строк

С русского на английский: Нет я не люблю шоппинг, но иногда я хожу по магазинам. Украшения я никогда не носил. Твой вопрос меня озадачил, но я думаю скорее всего да, я бы сменил свою причёску.
А как ты относишься к походам по стильным магазинам, часто ли ты туда ходишь? Ты делала себе пирсинг? Любишь ли ты делать себе новые причёски?

Ir
Ira

No, I do not like shopping, but sometimes I go shopping .

I never wore jewellery .

Your question has puzzled me, but I think most likely yes, I would have changed my hairstyle .

And how do you feel about hiking on the stylish shopping, how often do you go there ?

have you ever done piercing?

Do you like to make a new hairstyles ?

Ко
Костя

No I do not like shopping, but sometimes I go shopping . Jewellery I never wore . Your question has puzzled me, but I think most likely yes, I would have changed his hairstyle .
And how do you feel about hiking on the stylish shopping, how often do you get there go? You do yourself a piercing? Do you love to make myself a new hairstyle ?