Олег

Вставьте подходящие по смыслу слова. Выберите данные слова из таблички. Английский язык

Вставьте подходящие по смыслу слова. Выберите данные слова из таблички. Некоторые
слова лишние, вам не нужно их использовать.
burglar crime blackmailing kidnappers hijackers
looted murderer mugged steal robbery
1. The robber was arrested while trying to ____ a masterpiece from the gallery.
2. Lucia was ___ her boss because she had some very embarrassing pictures of him.
3. Overall ___ figures rose by 10% last week.
4. Did you hear that Paul got ____ in the street last night?
5. ₤100,000 was demanded by the ______ for the release of their hostage.
6. The pilot was told by the ____ to fly to Mexico.
7. When did the bank ___ take place?

Никитос

steal, afraid 1 и 2))

Ф.камень

1. Steal
2. Blackmailing
3. Crime
4. Kidnappers
5. Mugged
6. Robbery