Спартак Ягудин

Нужен перевод текста с казахского на русский! Помогите срочно!

Астың дұрыс қорытылуы үшін
тістердің сау болуы қажет. Ауру тістер - микробтардың жиналатын орны. Тісті әр
түрлі аурулардан аман сақтау әркімнің өзіне байланысты. Құрамында дәрумені және
минералды тұздары мол тағамдармен тамақтану тістің беріктігін арттырады. Ауыз
құысын әрдайым таза ұстау керек. Ол барлық адамдар үшін маңызды. Егер тістердің
арасында тамақ қалдықтары тұрып, уақытында тазаланбаса шіри бастайды. Сондықтан
тамақ ішкеннен кейін ауызды міндетті түрде шайып, тамақ қалдықтарынан тазартып
отырған дұрыс. Ал тісті пастамен тазалау күніне екі реттен кем болмауға тиіс.
Тістің бетін толық тазарту үшін алдымен көлденең, содан соң тігінен ысқылап
тазартады. Мұның барлығына 2-3 минуттай уақыт жұмсалады. Тісті тазалып болған
соң, ауызды сумен жақсылып шаю керек. Сондай-ақ, тіспен қатты нәрсені шақпау,
түйреүіш, ине сияқты заттармен тазаламау керек. Тіс тазартуға қылы жұмсақ
щетканы пайдаланған дұрыс. Пайдаланып болған соң щетканы жуып, жақсы кебу үшін
басын жоғары қаратып қояды. Әр адамның өзінің жеке щеткасы болу керек және оны
төрт ай сайын жаңалап отырған жөн. Тісті және ауыз қуысын дұрыс күту, тіс
ауруларын дер кезінде емдету, дәрігердің кеңестерін және алдын алу шараларын
орындау - тістің жақсы сақталуын қамтамасыз етеді. Тістің сынған, қабынып
ауырған жерін тек маман дәрігер ғана емдей алады. Тісті зерттейтін ғылым - стоматология,
ал дәрігер - стоматолог деп аталады.

Рашид Габиев

Чтобы пища правильно переваривалась, зубы должны быть здоровыми. Больные зубы-место скопления микробов. Беречь зубы от всевозможных болезней-касается каждого. Питание пищей, богатой витаминами и минеральными солями повышает прочность зубов. Ротовую полость всегда нужно содержать в чистоте. Это важно для всех людей. Если между зубов останется пища, и вовремя не будет очищена, начинается гниение. Поэтому после еды правильно-обязательно полоскать рот, очищать от остатков еды. А чистить зубы пастой необходимо не менее 2 раз в день. Чтобы полностью очистить поверхность зубов чистят спереди поперек, потом трут сверху вниз. На это все уходит 2-3 минуты времени. После чистки зубов рот следует как следует прополоскать водой. Так же нельзя грызть зубами твердые вещи, и чистить такими предметами, как булавка или иголка. При чистке зубов нужно использовать щетку с мягкой щетиной. Использованную щетку моют, и чтобы хорошо высохла ставят головкой вверх. У каждого человека должна быть своя личная щетка, и её нужно менять каждые 4 месяца. Правильный уход за зубами и ротовой полостью, своевременное лечение заболеваний зубов, выполнение советов врача, принимать меры-это обеспечивает хорошую сохранность зубов. Сломанные и воспаленные участки зубов может лечить только врач-специалист. Наука, изучающая зубы называется стоматологией, а врач-стоматологом.