Денис Котов

помогите с переводом. Про вязание.

Cable with 3 stitches.

Put 2 stitches on a holder at the front of your work, knit the next stitch. Put the second stitch of the holder on the left needle. Place the holder at theback of the work.

Knit the stitch of the left needle. Knit the stitch of the holder.

Edge stitches .

On odd and even rows, slip the first stitch purlwise. Knit the 2d stitch.

Knit the 2 last stitches.

In order to knit a looser edge, form a yarn over between the 2 first stitches and the 2 last stitches. Let it down at the even row.

Малыш

http://knitting-dict-ru.wikidot.com/english-dictionary - словарь вязальных терминов

Судя по трем петлям - вы начинаете шаль вязать? Как называется?
Найдите описание на русском языке другой шали, начало там у всех одинаковое, главное, чтобы количество петель совпадало.