Валентин

Помогите перевести c английского, пожалуйста, очень нужно

The oral examination was held a week after the papers. I got a white card, like an invitation to a cocktail party, requesting my presence at the examination building by eleven - thirty.

It is the physical contact with the examiners that makes oral examinations so unpopular with the students . The written answers have a certain remoteness about them, and mistakes and omissions, like those of life, can be made without the threat of immediate punishment. But the viva is judgement day. A false answer, an inadequate account of oneself, and the god´s brow threatens like an imminent thunderstorm. If the candidate loses his nerve in front of this terrible displeasure he is finished: confusion breeds confusion and he will come to the end of his interrogation struggling like a cow in a bog.

The porter marshalled us into line outside the heavy door of the examination room. There was a faint ting of the bell inside. The door opened and he admitted us one at a time, directing each to a different table.

" You go to table four, " the porter told me.

The room was the one we had written the papers in, but it was now empty except for a double row of baize-covered tables separated by screens

Заранее спасибо!

Лиза Назарова

Устный экзамен начался через неделю объявления его в газете. Мне пришел белый листок с приглашением на коктейль, и просьбой обязательного присутствия в здании экспертизы по 1130. Этот физический контакт с экзаменаторами, делает устные экзамены так непопулярны среди студентов. Письменные ответы имеют определенную удаленность то них, и ошибки и пропуски, могут быть сделаны без угрозы немедленного наказания. Если кандидат теряет самообладания перед этим страшным неудовольствием, значит он закончил: путаница порождает путаницу, и он подходя к концу допроса борется как корова в болоте. Швейцар выстроил нас в линии вне тяжелой двери в экзаменационный зал. Был слабый звон колокола внутри. Дверь открылась, и он что-то говорил, нам по одному, направляя друг к другому столу. "Вы идете в таблице четыре, " дворник сказал мне. В комнате было то, о чем мы узнали из газеты в, но это было теперь пустым двойным рядом, покрытых сукном столов, разделенных экранами

Руслан Выгодин

Устный экзамен состоялся через неделю после письменного.