Екатерина Коровянская

перевод помогите плизззззззз

it is not just animals that are in danger. so are plants.every day we use paper and cardboard. people cut down trees. as a result a lot of forests on earth can be destroyed.

both clean air clean water are important for our health. if people want to survive they must solve these problems quickly.

Екатерина Криворучко (Остроушко)

В опасности не только животные, но и растения. Ежедневно мы используем бумагу и картон. Рубят деревья, а в результате масса лесов на Земле может погибнуть.
Для нашего здоровья важны и чистый воздух, и чистая вода. Если люди хотят выжить, они должны скоро решить эти проблемы.