Руслан Софинский

Напишите как читается, ПРОШУ!!!

Halloween - one of the oldest festivals in the world. In this strange holiday intertwined Celtic tradition of honoring evil spirits and Christian - worship to all the saints.

History Halloween has millennium, from the Celtic festival of Samhain, the Roman Pomona Day and the Christian All Saints' Day.

Centuries ago, the lands of modern Britain and northern France was inhabited by Celtic tribes. They were pagans and worshiped as the supreme god of the sun-god. The Celts divided the year into two parts - winter and summer. During the winter the sun-god was in the thrall of Samhain, the lord of the dead, and the prince of darkness.

The festival of Samhain, which was celebrated on November 1 - the time when winter starts. At this time, summer is followed by winter day - night life - death and all barriers between the physical and supernatural worlds were eliminated, the gates were opened between them for one night. At this time, all unrealized hopes and plans of the dead returned to earth again, and their spirits descended to their homes. The souls of the dead could take many guises, evil dwell in animals, and the most dangerous - in cats. On this day all the evil power down to the ground. If you really want to see a witch, I can recommend one sure means - at midnight, go outside, dressed topsy-turvy, and go backwards. Pleasant meeting!

At the beginning of our era, the Romans conquered Celtic territory, bringing with them their traditions and holidays. On the night of October 31, November 1, they celebrated the Day of Pomona - the goddess of plants.

In the IX century, when Christianity spread throughout the UK, these ancient traditions mingled with another holiday - the Day of the Catholic All Saints - All Hallows Even, or All Hallows Eve. Later it became known as Hallowe`en, and in the end - Halloween.

Евгений Силькевич

ого!
учи транскрипцию, школота

Мария Борисова

Перевод - Хэллоуин - один из древнейших праздников в мире. В этот странный
праздник переплелись Кельтская традиция чествования злых духов и
христианская - поклонения всем святым.

История Хэллоуин уже тысячелетия, начиная от кельтского фестиваля Самайн, роман Помона днем и христианский День всех святых.

Столетия назад земли современной Великобритании и Северной Франции
населяли кельтские племена. Они были язычниками и почитали как
Верховного Бога солнца-Бога. Кельты делили год на две части - зимнюю и
летнюю. В течение зимы Бог солнца находился в плену у Самайн,
Властелина мертвых и князя тьмы.

Фестиваль " Самайн", который отмечался 1 ноября - время, когда зима
начинается. В это время, лето сменяется зимой, день - ночью, жизнь -
смертью, и все барьеры между материальным и сверхъестественным мирами
устранялись, ворота были открыты, между ними на одну ночь. В это время
все нереализованные надежды и планы умерших возвращаются на землю, а их
души спускались к родным очагам. Души умерших могли принимать различные
обличья, злые обитают в животных, а самые опасные - в котов. В этот день
все силы зла на землю. Если вам очень хочется увидеть ведьму, могу
порекомендовать одно верное средство - в полночь выйдите на улицу,
одетая шиворот-навыворот, и идти в обратном направлении. Приятная
встреча!

В начале нашей эры римляне завоевали Кельтскую территорию, принеся с
собой свои традиции и праздники. В ночь с 31 октября на 1 ноября они
праздновали день Помона - богиня растений.

В IX веке, когда
христианство распространилось на территории Великобритании, эти древние традиции смешались с
еще одним праздником - день католического всех святых - All Hallows
Even, или All Hallows Eve. Позже его стали называть hallowe'EN, и в
конце концов - Halloween.