Юленька Байкалова

Помогите пожалуйста!!! Очень срочно!!! Прошу помогите!!!

Read the definitions and write down the words into the anagram.Find the "secret" word.
1) To keep away from somebody or something.(5 букв) (выделен квадратик 4 буквы)
2) A cause that explains something.(6 букв) (выделен квадратик
6 буквы)
3)An opinion or general feeling about something(8 букв) (выделен квадратик 3 буквы)
4)The way somebody acts.(9 букв) (выделен квадратик 2 бквы)
5)Organize study.(8 букв) (выделен квадратик 6 буквы)
6)To have good relationships with other people means to get....(5 букв) (выделен квадратик 4 буквы)
7)To find the answer to a question.(5 букв) (выделен квадратик 5 буквы)
8)Traditions,habits.(7 букв) (выделен квадратик 4 буквы)
The "secret" word is _________________________________

Дмитрий

А в чём вопрос то? я не понила