Мария Яковлева

Таблиця з украЇнськоЇ літератури

Опис зовнішності та риси характеру Івана Підкова
Цитати з поеми де описано цю зовнішность та риси характеру

Мусульманин Бакылы

Твір на тему: Возвеличення у поемі Т. Г. Шевченка «Іван Підкова» хоробрості та лицарства козаків

Якби треба було виділити в поемі Т. Г. Шевченка «Іван Підкова»
«ключові» слова, то ними стали б «слава» і «воля» . Ці слова пов'язані з
життям і діяльністю в Україні запорожців. Козаки і славу добували, і
волю. Давно затихли гармати, і автор із сумом каже, що залишилися на
полі високі могили, «де лягло спочивати козацьке біле тіло, в китайку
повите» . Цікаво поет описує ці могили. Він каже, що вони високі,
чорніють, наче гори. Подібним описом він возвеличує подвиг запорожців.
Ми знаємо, що в Україні ті старі козацькі могили збереглися, і вони є
ніби зв'язком між нашим поколінням і героями сивої давнини, чий подвиг
прославив Кобзар.

Як воювали наші предки, автор описує за допомогою поетичних образів.
Бойовий дух підкреслює опис природи. Наприклад, автор звертає нашу увагу
на чорну хмару з-за Лиману, яка «небо, сонце криє». А «синє море
звірюкою то стогне, то виє». Бачимо ми і Дніпро, гирло якого поглинають
морські хвилі. Це говорить про напруження в лавах козаків перед боєм, що
от-от почнеться. А бій цей в ім'я слави і волі. У битві з ворогом, вони
розуміють — можна накласти головою. Але запорожці не падають духом. Про
це говорять такі рядки: «"Грай же, море! " — заспівати, запінились
хвилі».

Козаки плавають та співають. Боягуз так не вчинив би, тремтів би, а
то й утік би в безпечне місце податі від небезпеки. З поеми «Іван
Підкова» ми дізнаємося, що козаки діяли одностайно, вони поважати думку
отамана, що, як писав Шевченко, «веде, куди знає». Поет дає цікавий опис
зовнішності отамана. Він «поглядає сюди-туди» , «закрутивши чорні уси» .
«За ухо чуприну» перекинув. А «поглядає сюди-туди» , щоб безпомилково
вирішити, «де-то буть роботі?» І тут ми звертаємо увагу на слово
«робота» . Ним Шевченко влучно показав ратну роботу. Ця робота не в ім'я
смерті, а в ім'я творіння, в ім'я слави і волі. А славу і волю Україна
здобула завдяки хоробрості і лицарству запорожців, їхніх нащадків.