Nadyusha Belaya

Исправьте пожалуйста перевод.

Компаньон перебил его, сказав, что невозможно получить место в поезде, не имеющим свободных мест.
Companion interrupted him,saying, that it was impossible to get a vacant seat in the train which had no vacant seats in it.

Olga Hlinovskaya

Companion interrupted him,saying, that it was impossible to get a vacant seat in the train which had no vacant seats in it.-Everything is OK!

Мария Ермилова

Если Companion не имя собственное, то оно требует артикля или местоимения.
The/his companion.

Вмваипаир

Вроде все так