Настасья Ищенко

Переведите следующие предложения на русский язык, обращая внимание на употребление причастия в постпозиции.

1. The economist is investigating how an increase in the price of one good influences the quantity of another good demanded. 2. When all goods are normal, a reduction in income will reduce the quan­ tity demanded of all goods. 3. As incomes rise, the quantity of food bought will rise but only a little. 4. Demand is the quantity needed of a good. 5. As the quantity supplied increases with an improvement in technology, firms seek to produce more at the same price level. 6. Production is the entire quantity of the goods produced. 7. The quantity demanded is influenced by changes in consumers' incomes.

Prinzkosmos1 Astra

шо? ни кто не переводит? прийдется самой, как положено