Елена Коннова

Как перевести статью?

This report to the Club of Rome “aims to guide the noneconomist through [the
environmental] debate and to provide him or her with the intellectual ammunition to
enter into it.” It begins by proclaiming a concern that the debate “threatens to be
dominated by economists.” The book fully justifies this concern.
It is a frustrating book. Twenty-five well-known environmentalists, mostly
economists, are listed in the preface as contributors, with van Dieren described as the
editor, but it is frequently unclear who is responsible for what. This makes life
difficult for a reviewer interested in accurate attribution, especially since the editor
admits that the contributors sometimes quarreled, and that not all of them
"necessarily agree with every conclusion."
The book conveys mixed messages. The conclusion, which appears to be the work of
the editor, makes an urgent plea for "integrating environmental values into the System
of National Accounts" (291), a process which involves the "pricing of nature." But
earlier, chapter 5 (attributed to Paul Ekins), acknowledges the "difficulty and
arbitrariness of attaching money values or appropriate weights" to components of
welfare, such as nature, and concludes that "the search for a single index of welfare is
misguided." (80)The final chapter considers why there should be resistance to putting a price on
nature, and concludes, after some curious theological speculation, that such resistance
is illogical:"Whatever choices are made to correct GDP, they will always entail some
calculation of the costs of depreciation, depletion, or simply consumption of
natural goods, in some way reflecting their estimated value. It is obvious that our
society adheres to an ethic that holds that nature is God, and consequently that any
pricing of nature is an act of blasphemy. This is an understandable reaction, to
which we can only respond that advocates of this view must realize that they
should then take a similar stand towards those who exploit God's nature, an act
which is then logically, also blasphemous." (279)All the contributors appear to agree that GDP, as presently constituted, is not a
trustworthy indicator of “progress” but, despite the book’s title, agreement eludes
them about the degree to which GDP is capable of "correction" to yield an alternative
indicator that better takes nature into account.The final chapter blames the existence of contending methodologies, the jealousy with
which disputatious experts guard their different approaches, and the absence of a
forum promoting constructive debate. It notes, by way of illustration, that in
Indonesia six methodologies have been tried without any conclusions being drawn
about their respective merits. But no clear way forward emerges.The book's main "recommendation" is a call for "the experts to reach a consensus" on
a methodology that will capture "value changes of nonproduced natural assets" in
order that an "Environmentally-adjusted Domestic Product (EDP)" might be
calculated. (294) This appeal is either naive or disingenuous.There is a well-known and insurmountable problem standing in the way of such a
consensus: there is, and can be, no uncontentious method of monetary valuation that can cope with environmental losses. The problem has been endlessly, and fruitlessly,
debated by economists seeking to resolve environmental controversies with costbenefit
analysis. The conclusion to this debate, which economists have been reluctant
to accept, is that there is no objective value of nature waiting to be uncovered by
clever measurement techniques. The "cash value" of every aspect of nature threatened
by "development" - of every tree, every bird, every species, and every cherished view
- is the amount of money that every individual in the world would be willing to accept
as compensation for its loss. If someone has rights to something - be it clean air or
water, a view, or an interest in an endangered

Света Лукичева

Этот доклад Римского клуба »направлена ​​на руководство noneconomist через [
экологических] обсуждение и предоставить ему или ей с интеллектуальной боеприпасов
войти в нее. "Это начинается с провозглашения обеспокоенность тем, что дебаты" грозит быть
доминируют экономисты. «Книга полностью оправдывает эту озабоченность.
Это расстраивает книги. Двадцать пять известных экологов, в основном
экономисты, которые перечислены в предисловии как вкладчиков, с ван Dieren описан как
редактора, но это часто непонятно, кто за что отвечает. Это делает жизнь
трудной для рецензента заинтересованы в точной атрибуции, тем более, что редактор
признает, что участники иногда ссорились, и что не все из них
»обязательно согласны с каждым заключение".
книгу передает смешанных сообщениях. Вывод, который, кажется, работа
редактора, делает срочный призыв к "интеграции экологических ценностей в системе
национальных счетов "(291), процесс, который включает в себя" цены на природе ". Но
ранее, глава 5 (отнести к Павлу Ekins), признает, что "сложность и
произвола крепления денежных ценностей или соответствующих весов "на компоненты
благосостояния, таких как природа, и приходит к выводу, что "поиски единого индекса благосостояния является
ошибочным. " (80) В последней главе рассматриваются почему не должно быть сопротивление, чтобы положить цену на
природу, и приходит к выводу, после того, как некоторые любопытные богословские спекуляции, что такое сопротивление
является нелогичной: "Что бы выбор делается, чтобы исправить ВВП, они всегда будут влечь за собой некоторую
расчет расходы на износ, истощение, или просто потребление
природного товары, в какой-то мере отражает их оценочной стоимости. Совершенно очевидно, что наше
общество придерживается этики, которая считает, что природа Бога, и, следовательно, любые
цены на природе является актом богохульства. Это понятная реакция, в
которой мы можем только ответить, что сторонники этой точки зрения должны понимать, что они
должны затем принять аналогичные позицию по отношению к тем, кто эксплуатирует природу Бога, акт
, который затем логически, а также кощунственным ". (279) Все вкладчики по всей видимости, согласится, что ВВП, по состоянию на настоящее, не является
надежным показателем «прогресса» , но, несмотря на название книги, соглашение ускользает от
них о степени, в которой ВВП способна «исправление» с получением альтернативный
показатель того, что лучше берет природу в account.The заключительной главе обвиняет существования конкурирующих методологий, ревность с
которой любящий спорить эксперты охранять их разные подходы, и отсутствие
форуме содействие конструктивной дискуссии. Он отмечает, в качестве иллюстрации, что в
Индонезии шесть методики были опробованы без каких-либо выводов разрабатываются
о своих достоинствах. Но нет четкого пути вперед главном "рекомендация" emerges.The книги является призыв к "экспертам прийти к консенсусу" на
методологию, которая будет фиксировать "изменения стоимости непроизведенных природных активов" в
порядке, "экологически скорректированных внутреннего продукта ( EDP) "может быть
рассчитан. (294) Это обращение либо наивный или disingenuous.There является хорошо известным и непреодолимые проблемы, стоящие на пути такого
консенсуса: есть, а может быть, не uncontentious метод денежной оценки, которые могут справиться с экологическими потерями. Проблема была бесконечно, и бесплодно,
обсуждали экономисты стремятся к разрешению экологических споров с costbenefit
анализа. Заключение этой дискуссии, которая экономисты не спешат
принимать, в том, что нет никакой объективной ценности природы, ожидая, чтобы быть раскрыты
умные методы измерения.