Мария Солнцева

знатоки английского помогите, пж

Пожалуйста помогите знатоки английского, учили немецкий, тут не разобраться

Ответьте письменно на вопросы.
1 What is the air-conditioning system designed in industry for?
2 What does the air-conditioning do in office buildings?
3 How many percent of humidity must be the air in office in summer?
Переведите предложения, обращая внимание на различные значения глаголов to be, to have.
1 They have carried out the plan.
2 The plan has to be carried out.
3 The Assembly Hall is the largest room at the Academy.
4 They are working now.
Переведите предложения и укажите время и залог глагола-сказуемого в каждом предложении.
1 Moscow University was founded in 1755.
2 Yesterday 1 came home later than usually.
3 All unique buildings will remain untouched.
4 The canal was being built during many years.
Пёреведите, учитывая правша перевода модальных глаголов и их эквивалентов.
1 The air may be cooled by air conditioning.
2 Nobody was able to answer the teacher's question.
3 Students have to read many different books.
4 I could not call you yesterday.
Переведите, учитывая правила перевода " субъектного " и " объектного " инфинитивного оборота.
1 Light is proved to travel in straight line.
2 Radio is known to have been invented in Russia.
3 I didn't expect him to make a good report.
4 He seems to know everything about building materials.

Переведите предложения, учитывая различные функции причастия I и причастия II.
1 Conditioning system was designed to cool the air in the office.
2 Translated article was published in the journal.

3 Some raw materials must be mixed to get the cement.
4 We are writing the control work now.

Светлана

Это кусочек контрольной работы для студента-заочника. Вы, девушка, либо сами зарабатывайте своё образование, либо покупайте. Третьего не дано. Халявы не будет.

Наталья Петрова

Гугл транслэйт в помощь

Мария Игоревна

а по одному вопросу нельзя? за просто так я не хочу работать:)) ) только время терять.