Алексей Буянов

Сочинение по английскому языку 8-10 предложений. Надо описать поход в ресторан или кафе. Что ели, быстрое ли обслуживан

Виталий Абрамов

I love talking and writing about my restaurant experiences so have decided to start a new thread so that I can do this!
I will start with my favourite ever restaurant - La Luna Bistro.

I've been to this place several times over the past 5 years and it absolutely never fails to impress. I have been on several occasions for lunch and dinner. The restaurant also opens for weekend brunch but this is something I've yet to try. As the prices are a little out of my regular restaurant budget I don't visit as often as I'd like to, but when I do the satisfaction and warm glow I receive after my meal lasts for weeks, if not months!

It starts as soon as you open the door - the staff are the friendliest I've dealt with in any restaurant. I feel welcome, that my custom is appreciated.

When you go to La Luna you can see that everyone - both the staff and the customers are excited and passionate about the food. Several dishes I have tried at this restaurant include their pasta with calamari, a half roasted duck with cherry sauce, and the most amazing steak I've ever eaten. You can tell the freshest and best quality ingredients have been used every time. Portion size is generous, which is also a plus.

And if you can fit it in, the mezze dessert platter is a fabulous ending to a meal, when it's put in front of you you're spoiled for choice - you'd probably get a mousse, a sorbet, ice cream, creme brulee and some sort of cake, among other treats! It's absolutely wicked

Writing all this down I can't wait to have an excuse to go back!

Эльвира

I love talking and writing about my restaurant experiences so have decided to start a new thread so that I can do this!
I will start with my favourite ever restaurant - La Luna Bistro.

I've been to this place several times over the past 5 years and it absolutely never fails to impress. I have been on several occasions for lunch and dinner. The restaurant also opens for weekend brunch but this is something I've yet to try. As the prices are a little out of my regular restaurant budget I don't visit as often as I'd like to, but when I do the satisfaction and warm glow I receive after my meal lasts for weeks, if not months!

It starts as soon as you open the door - the staff are the friendliest I've dealt with in any restaurant. I feel welcome, that my custom is appreciated.

When you go to La Luna you can see that everyone - both the staff and the customers are excited and passionate about the food. Several dishes I have tried at this restaurant include their pasta with calamari, a half roasted duck with cherry sauce, and the most amazing steak I've ever eaten. You can tell the freshest and best quality ingredients have been used every time. Portion size is generous, which is also a plus.

And if you can fit it in, the mezze dessert platter is a fabulous ending to a meal, when it's put in front of you you're spoiled for choice - you'd probably get a mousse, a sorbet, ice cream, creme brulee and some sort of cake, among other treats! It's absolutely wicked

Writing all this down I can't wait to have an excuse to go back!
0/2

Кошка Рыбка Ирка

Переведи сам в переводчике на английский:

Я люблю ходить куда-нибудь поесть. Мы часто ходим в ресторан с родителями. Обычно это происходит в выходные дни или в пятницу вечером, когда все свободны от работы и учебы. Моя мама любит итальянскую кухню: паста с различными соусами, пицца, лазанья и другие национальные блюда. Мой отец предпочитает восточную кухню. Его любимым блюдом является мясо на гриле с овощами. Что касается меня, то я поклонницы суши и фастфуда. Как видите, наши вкусы различны. Вот почему мы решили ходить в разные рестораны.

Например, на прошлой неделе, мы ходили в ближайший суши-бар. Мы прекрасно провели там время. Прежде всего, атмосфера в ресторане была хорошей. Там были черные квадратные столики и много японских национальных украшений. Мы выбрали столик рядом с окном. Официанты были также очень добры и радушны. Мои родители не особо любят японскую еду, поэтому они заказали просто какие-то салаты и жареные куриные крылышки. К счастью, они подают не только национальную еду в этом ресторане. Я заказал порцию традиционных роллов и чашку зеленого чая. Все было довольно вкусно. Мои родители попробовали небольшой кусок моих роллов и сказали, что они не плохи. Мы попросили официанта принести нам счет, и ушли после того, как оплатили его. Это был отличный вечер.

Иногда я хожу куда-нибудь поесть с друзьями. Мы обычно идем в места, где фаст-фуд. Недалеко от моего дома есть большой торговый центр, и мы там часто там бываем. Проголодавшись, мы идем на нижний этаж, где расположено много ресторанов быстрого питания. Там мы, как правило, берем по сэндвичу или порции блинов со стаканом сока.

Сергей Денисеня

I love talking and writing about my restaurant experiences so have decided to start a new thread so that I can do this!
I will start with my favourite ever restaurant - La Luna Bistro.

I've been to this place several times over the past 5 years and it absolutely never fails to impress. I have been on several occasions for lunch and dinner. The restaurant also opens for weekend brunch but this is something I've yet to try. As the prices are a little out of my regular restaurant budget I don't visit as often as I'd like to, but when I do the satisfaction and warm glow I receive after my meal lasts for weeks, if not months!

It starts as soon as you open the door - the staff are the friendliest I've dealt with in any restaurant. I feel welcome, that my custom is appreciated.

When you go to La Luna you can see that everyone - both the staff and the customers are excited and passionate about the food. Several dishes I have tried at this restaurant include their pasta with calamari, a half roasted duck with cherry sauce, and the most amazing steak I've ever eaten. You can tell the freshest and best quality ingredients have been used every time. Portion size is generous, which is also a plus.

And if you can fit it in, the mezze dessert platter is a fabulous ending to a meal, when it's put in front of you you're spoiled for choice - you'd probably get a mousse, a sorbet, ice cream, creme brulee and some sort of cake, among other treats! It's absolutely wicked

Writing all this down I can't wait to have an excuse to go back!

Коля И Виолеттик Кузьменко

Я люблю говорить и писать о моих ресторан опыта так решили начать новую тему, так что я могу сделать это!
Я начну с моих любимых когда-либо ресторан - Ла-Луна бистро.

Я был в этом месте несколько раз за последние 5 лет и она абсолютно никогда не сможет произвести впечатление. Я был несколько раз на обед и ужин. Ресторан также открыт на бранч в выходные, но это то, что мне еще предстоит попробовать. Так как цены мне не по регулярному бюджету ресторан я не хожу так часто, как хотелось бы, но когда я делаю удовлетворение и теплое свечение я получаю после еды длится неделями, если не месяцами!

Она начинается, как только вы открываете дверь - персонал-самые дружелюбные я имел дело с в любом ресторане. Я радушно, что мой заказ оценили.

Когда вы идете в La Luna можно увидеть, что все - как сотрудники, так и клиенты рады и увлечены едой. Несколько блюд я пробовал в этом ресторане включают их паста с кальмарами, половина жареной утки с вишневым соусом, и самый потрясающий стейк, который я когда-либо ел. Вы можете сказать, самые свежие и качественные продукты используются каждый раз. Размер порций щедрый, что тоже плюс.

И если вы можете вписать его в мезе десерт ассорти-сказочное окончание трапезы, когда он поставил перед вами, вы избалованы выбором - вы, вероятно, сделать мусс, шербет, мороженое, крем-брюле и какой-то торт, среди других удовольствий! Это абсолютно злым

пишу все это вниз я не могу ждать, чтобы иметь повод вернуться!