Славинский Игорь

помогите пжл перевести на английский язык

Вы замечали за собой, как часто мы произносим: «Вот если бы…» ? Вот если бы у меня были деньги… , вот если бы я был красивый или красивая… , Вот если бы у меня была высокооплачиваемая работа… , вот если бы у меня было престижное образование… (ваши варианты) , то тогда бы…
Сколько этих «если бы» мешает нам построить свою жизнь так, как нам нравится?
Может быть, если у нас до сих пор нет того, о чём мы мечтаем, — мы на самом деле не до конца решили, нужно ли это нам?

Юрий Пасичник

Have you ever noticed how often we say : "what if...?What if I had lots of money,,, what if I was handsome/ pretty, What if I had a high paying job, What if I had prestigious education... ( your thoughts on the subject) I would have...
How many of those "What ifs" go against our desire to build our life the way we want?
Perhaps, if we still haven't realised our dreams- in reality we still don't know whether we need it?

Murat Bakiev

Транслэйт гугл в помощь.

Ник

Have you noticed for yourself, how often do we say, "If only ..."? Now, if I had the money ...But if I was a handsome or beautiful ...Now, if I had a high-paying job ...but if I had a prestigious education ...(your options), then it would ...
How many of those "if only" prevents us build our lives as we please?
Maybe if we still do not have what we dream - we really do not fully decided whether it us?