Viorel Evdokimov

Нужно написать английский текст русскими буквами. Кто поможет, заранее безумно благодарю!!!

Our future work is not easy, so we are to be ready for that work and to study many different subjects which are important for it — Crime Detection, Criminal Law, Criminal Procedure, Crime Psychology, etc. Besides we are to get professional skills and abilities — to drive a car, to use the weapon, to interview and to interrogate witnesses and criminals, to search a crime scene, to master investi-gational techniques. But fighting crime is not the only task of our future work. The CID man is also responsible for the prevention of crime, that is why knowledge of special means, methods and forms of crime prevention and crime detection is quite necessary for us. Special subjects are not the only subjects of our curriculum. As it is in every institute of our country, social sciences and foreign languages are in the programme of our studies too. They are to improve our general education, e.g. English is to help us (to)' communicate with our foreign colleagues, (to) read and comprehend English/ American professional literature. As one of the main principles of the effective educational system is to unite theory and practice, practical instructions, lectures and seminars at the Institute, practice at the laboratories and in Militia bodies and other social-service agencies are also in the cadet training schemes. They are to give our entrants life experience and form their world outlook.
It is of interest to note that many operatives of the CID, operatives of the ECID, investigators, field-criminalists and divisional inspectors of the organs of the Interior in different parts of our country — in the North and in the South, in the West and in the East — are graduates of the MIA Law Institutes and Academies. They are experts in the broad sense of the word.

я имею в виду не перевод, а написать английские слова русскими буквами, типа транскрипции

Александр Тимофеев

ауэ фьюче вёк из нот изи, соу ви а ту би риди фо зет вёк энд ту стади мэни диферент сабджектс вич а импотэнт фор ит крайм детекшин, криминал лэу, криминэл проседью, крайм психолоджи итсетери. бисайдс ви а ту гет профешинэл скилс энд абилитис ту драйв э ка ту юз зе випэн ту интервью энд ту интерроджейт виднесес энд криминалз ту сёч э крайм сен ту мастеинвестижейшнл текникуиз. бат файтин крайм из нот зе онли таск оф ауэ фьюче вёк. зе сиайди мэн из олсэу респонсибл фо зе превеншион оф крайм, зет из вай нолидж оф спешил минз, мефодз энд фомз оф крайм превеншион энд крайм детекшион из куайт несесери фо ас. спешл сабджектс а нот зе онли сабджектс оф ауэ карикэлэм. ас ит из ин еври инститьют оф ауэ кантри, сошил сайнс энд форейн лангвиджес а ин зе программ оф ауэ стадиез ту. дей а ту импрув ауэ дженерал эдьюкейшн и джи. инглиш из ту хелп ас ту комьюникейт виз ауэ форейн колиджиз ту рид энд компрехенд инглиш/эмерикенз профешенл литрече. эс уан оф зе майн принсиплез оф зе еффектив едьюкейшн систем из ту юнит теори энд прэктиз прэктикэл инстракшнз лекчез энд сёминейз эт зе инститьют прэктис эт зе лаборэтэриез энд ин милитиа бодиз энд азе сошл сёвис эджинсиз а олсэу ин зе кэдит трейнинг щемиз. зей а ту гив ауэ интрентс лайф икспириэнс энд фом зее велд аутлак. ит из оф интерест ту нэут зет мэни опирейтивз оф зе сиайди опирэйтивз оф зе исиайди инвестижейтос файлд криминэлистс энд дивижнл инспектос оф зе оганс оф зе интеё ин диферент патс оф ауэ кантри ин зе ноф энд ин зе сауф ин зе вест энд ин зе ист ф градуэтс оф зе эмайэ лау инститьютс энд экэдиемс. зей а экспетс ин зе брод сенс оф зе велд.

ну как-то так)))

Се
Сергей

Our future work is not easy, so we are to be ready for that work and to study many different subjects which are important for it — Crime Detection, Criminal Law, Criminal Procedure, Crime Psychology, etc.
Ауэ фьЮчер уёрк из нот Иизи, сОу уи ар ту би рЕди фор тзэт уёрк энд ту стАди мЕни дИферент сАбджектс уич ар импОртант фор ит - крайм детЕкшен, крИминал ло, крИминал просИджер, крайм сайкОлоджи, эт сЕтера.