Танюшка

Помогите перевести на английский !!!пожалуйста

Уровень воды резко увеличился, и огромная волна полностью накрыла меня .Я оказался под водой. Течением меня несло далеко от берега . Но в какой-то момент я почувствовал, как что-то подхватило меня и плавно несло обратно к берегу . Это был крокодил ! (нужен не дословный, а художественный перевод )

Наталия Зарубина

The water level sharply increased, and the huge wave completely covered me. I appeared under water. A current me bore far from the coast. But at some instant I felt, as something picked up me and smoothly bore back to the coast. It was the crocodile!

Иришка Ласковая

The water level has increased dramatically, and a huge wave is completely covered me. I was under water. Over bore me away from the shore. But at some point, I felt like something grabbed me and gently carried back to shore.

Юлия Прохорова

the water made fast and a great wave overwhelmed me. i found myself below the surface.( I went under.) i was drifted far from the coast.( the current drifted me far from the coast.) But at some time I felt something took me and slided back to the shore. it was a crocodile!