Sergey Kim

Помогите составить диалог на английском языке

Помогите составить диалог про человека которыый встретил другого и спрашивает у него дорогу а тот ему отвечает. Надо использовать выражения: turn left/ right into...; go down; go straight; go towards; stop at traffic lights; park in front of...
Диалог не длинный чтобы можно было выучить. Заранее спасибо

Татьяна Локтионова

-Hello,Can u help me?
-Hello, Yes of course.
-How to get to the National library?
-Oh, it's simple, go straight, turn left and stop at traffic lights, go towards park, which will be in front of u....
-library near the park?
-No, u should go down stairs to subway and go to "National library station"
-National library near the exit of the subway?
-Yes.
-ok, thanks