Галина

Помогите - составить диалог на английском

You have lost your way during the excursion in one of European cities, you need to reach up to the hotel where you have stopped . Ask the passers - by how you can get to the hotel, how long it takes you, where the nearest bus- stop is

Ирина Заровная

1. Hey, could you help me?
2. I lost my way traveling with my group so I need to get to my hotel.
3. Do you know how to get to this hotel?
4. And where's the nearest bus station or a taxi-lot?
5. Thanks a lot, have a nice day!