Елена

англиский язык (именно для учителей)

помогите вставить нужные слова, учитель дал мне это задание. просто английский подводит в этот раз! всё по предметам остальным 5,английский 4 выходит... вот и я к вам обратился:
(Дополнительные слова: make.cook.catch.water.feel.wash up.write.lock)

a) The phone rang while I was doing my homework. I didn`t answer it,I just carried on__________

b) If you walk in the rain without an umbrella, you risk____________a cold.

c) My sister loves_________ but she hates ____________.

d) A thief got into my house, but I clearly remember__________ the door.

e) The teacher asked the pupils to be quiet but they continued__________ a lot of noise

f) When he told me that he had lost all his money, I couldn`t help___________ sorry for him.

g) This plant hasn`t been watered for some time. It needs _____________.

Помогите буду очень благодарен!!

Игорь Папко

The phone rang while I was doing my homework. I didn`t answer it,I just carried on writing .

b) If you walk in the rain without an umbrella, you risk catching a cold.

c) My sister loves cooking but she hates washing up

d) A thief got into my house, but I clearly remember locking the door.

e) The teacher asked the pupils to be quiet but they continued making a lot of noise

f) When he told me that he had lost all his money, I couldn`t help feeling sorry for him.

g) This plant hasn`t been watered for some time. It needs watering