Эльдар Маг

проверьте пожалуйста задание, зарание спасибо)))))

В следующих предложениях подчеркните глагол-сказуемое, опре­делите его видовременную форму и залог. Переведите предложения на русский язык.
1) The money will be used to buy equipment for the University.
2) Most analysts forecast a further downturn in the market.
3) American consumers have been the main engine of the whole world’s economy.
Выполнение
1) The money ''will be used'' to buy equipment for the University.-Future Perfecrt,Passive Voice. Эти деньги будут использованы для покупки оборудования для университета.
2) Most analysts ''forecast'' a further downturn in the market. -Future Continuous,Active Voice. Многие аналитики прогнозируют дальнейший спад на рынке.
3) American consumers ''have been'' the main engine of the whole world’s economy.-Past perfect Continuous,Active Voice. Американские потребители были главной движущей силой экономики всего мира

Елена Добрынина

1) 'Will be used' - future SIMPLE, passive

2) "forecast" - PRESENT SIMPLE, active

3) "have been" - PRESENT PERFECT, active