Ан
Андрей

Проверьте мой перевод, пожалуйста Спасибо

Grammar-translation
method

The grammar translation method instructs students in grammar, and provides vocabulary with direct translations to memorize. It was the predominant method in Europe in the 19th century. Most
instructors now acknowledge that this method is ineffective by itself.[citation needed] It is now most commonly used in the traditional instruction of the classical languages, however it remains the most commonly practiced method of English teaching
in Japan.

At school, the teaching of grammar consists of a process of training in the
rules of a language which must make it possible to all the students to
correctly express their opinion, to understand the remarks which are addressed
to them and to analyze the texts which they read.

Метод преподавания английского языка- грамматика- переводческий метод

Метод преподавания иностранных языков дает знания студентам по грамматике и также вводит
определенный лексический материал на родном языке. Он был основным методом
преподавания иностранных языков в 19 веке. Хотя многие преподаватели считают этот метод
сам по себе неэффективным. Сейчас данный метод используется в преподавании
классических языков. Однако остается самым распространенным методом в практике преподавания в Японии.

В школьной практике,
метод грамматике состоит из обучения правил и их практике, что способствует
тому, что все студенты правильно выражают свое мнение, понимают заметки,
которые им адресуется и анализируют прочитанный
текст.

Анна Адылова

ну. . по русски звучит! ! а чё там не по русски написано?